Сушените плодове са не само адски вкусни, но могат да бъдат и невероятно полезни и част от всяка диета, заради сладкия си вкус и отсъствието на излишни количества захар.
Вижте как да си ги приготвите сами и да им се наслаждавате през есента и зимата!
Сушене на плодове – подготовка на плодовете
Измийте добре плодовете, които искате да изсушите. Махнете дръжките и костилките, ако им такива и също ако плодът е наранен, добре е да изрежете тази част. След като сте ги измили, оставете ги да изсъхнат. Най-добре е да разрежете плодовете наполовина, за да изсъхнат равномерно (череши, сини сливи, вишни и т.н.). Ако сушите ябълки, банани, ананас и т.н. нарежете на тънки резени.
Жена всеки ден яде сушени плодове, вижте какво се случи с тялото ѝ
При някои плодове, като ябълки, праскови, кайсии, нектарини, плодовете се сушат по-добре и по-лесно, ако са белени. За да направите това, цепнете леко всеки плод с нож. Пуснете плодовете в купа вряла вода за 30-ина секунди. След това шокирайте в ледена вода. Ципата ще падне без усилие.
За да не се загуби цвета на плодовете при сушенето, накиснете ги за 15 минути във вода на стайна температура, в която има изцеден лимонов сок.
Като най-лесен начин за сушене, можете да използвате вашата фурна. Загрейте я на 50 градуса, а в плитка тава сложете хартия за печене, за да предотвратите залепване. Наредете нарязаните плодове така, че да не се допират. Покрийте ги с нещо, докато се сушат, защото така плодовете няма да загубят формата си, докато се сушат. При всеки плод времето за сушене е различно, но със сигурност може да отнеме от 6 до 12 часа.
Кои сушени плодове са най-полезни и как да ги консумираме правилно
Сушени плодове – съвети за съхранение
След като ги извадите от фурната, поставете сушените плодове с найлонови пликове. Оставете пликовете отворени за седмица. Така всяка останала влага ще се изпари. След това затворете плътно плика и съхранявайте на тъмно и сухо място.
Да ви е сладко!